Plemena/breeds klubové výstavy KCHHMO z.s.

Frízský ohař (STA)

Stabyhound 

Frízský ohař (stabyhound) vznikl křížením drentského koroptváře s franzouským a německým španělem. Byl vyšlechtěn v Holandsku v počátku 19. století. Původně byl vyšlechtěn jako pes lovecký. V dnešní době je však chován spíše jako domácí pes. Lovecká vášeň však domestikací nebyla potlačena. Frízský ohař je výborný lovec. V největší míře je chován v zemi jeho původu - Nizozemí.

Maďarský ohař drsnosrstý (MDO)

Hungarian Wirehaired Vizsla  

Drátosrstý maďarský ohař vznikl křížením krátkosrstého maďarského ohaře s německým drátosrstým ohařem v 30. letech 20. století. Znaky plemene jsou stejné jako u krátkosrstého maďarského ohaře.  

Maďarský ohař krátkosrstý (MKO)

Hungarian Shorthaired Vizsla 

Předkové maďarského ohaře přišli do své vlasti společně s kočujícími maďarskými kmeny. První stručnou zmínku o těchto psech lze doložit již v dokumentech ze 14. století. Jeho význam pro lov však výrazněji rostl teprve od 18. století. Koncem 19. století pak byly v Maďarsku pořádány soutěže pro ohaře, jichž se s velkým úspěchem zúčastnili také ohaři maďarští. Na vzniku tohoto plemene se podílela také jiná plemena loveckých psů. Cílevědomý chov začal v roce 1920 a v roce 1936 byl maďarský ohař uznán mezinárodní kynologickou organizací FCI jako samostatné plemeno.  

Německý drátosrstý ohař (NDO)

German Wirehaited Pointer 

Německý drátosrstý ohař je drsnosrstým ohařem, který byl po chovatelských počátcích na konci 19. století (Griffon Korthals) chován od přelomu století na základě představ HEGEWALDA (Sigismund, svobodný pán ze Zedlitzu a Neukirchu) s jasně stanoveným chovatelským cílem. Tímto cílem bylo získat drátosrstého německého lovecky upotřebitelného výkonného psa s pevnou povahou. Na základě zásady "výkonem k typu" a s důsledným dodržováním chovatelské svobody vznikl z nejlepšího materiálu různých drsnosrstých plemen (pudlpointer, Griffon Korthals, německý hrubosrstý ohař) s přimísením krve německého krátkorstého ohaře zanedlouho lovecky upotřebitelný pes, který se vyznačoval praktickým osrstěním odolným proti počasí a všestranností ve všech ohledech lovecké praxe.  

Pudlpointr (PP)

Pudelpointer 

Pudlpointr je hrubosrstý ohař, jehož genetický základ vznikl meziplemenným křížením plemen pointr (anglický) a pudl, bez jakékoli příměsi dalších plemen ohařů.I když byl pudl použit pouze při utváření prvních generací, jeho lovecké kvality se zachovaly v populaci dodneška. Ty byly spojeny s výjimečnými schopnostmi pointra pro práci v poli: s vynikajícím nosem, který je schopen používat na velkou vzdálenost, rychlým a prostorným hledáním, pevným vystavováním. Tak vznikl všestranný lovecký pes, geneticky zdravý, vyhovující náročným loveckým požadavkům. Země původu klade zvláštní důraz na zachování genetického zdraví plemene a mimořádnou pozornost věnuje sledování dysplazie kyčelního kloubu a epilepsii.  

Slovenský hrubosrstý ohař (SHO)

Slovak Rough-haired Pointer

Slovenský hrubosrstý ohař je plemeno, které vzniklo meziplemenným křížením. Základ chovu dal výmarský ohař, od něhož převzal tento pes zbarvení i základní povahové vlastnosti. Křížením výmarského ohaře s hrubosrstými plemeny ohařů, především s českým fouskem, vznikli jedinci se zbarvením a základními povahovými vlastnostmi podobnými výmarskému ohaři, avšak hrubosrstí. Do roku 1973 byli zapisováni ve slovenské plemenné knize jako hrubosrstý výmarský ohař. Od roku 1973 byl už veden jako samostatné plemeno.  

KCHHMO z.s.